1997-2008 Arası Etkinlikler

Etkinlikler

  • Avrupa Kültür Günleri:

IV. Avrupa Kültür Günleri 19.03.2008 - 28.03.2008 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

III. Avrupa Kültür Günleri E.Ü. Kampüsü'nde 11.10.2004 - 22.10.2004 tarihleri arasında İzmir Yunanistan Konsolosluğu, Istanbul Cervantes İspanyol Kültür Merkezi, İzmir Alman, Fransız ve İtalyan Kültür merkezlerinin katkılarıyla yapılmıştır. Çeşitli ülkelerden Avrupa kültür örnekleri kampüste sunulmuştur:
Gösteri
12 Ekim 2004  Kampüs Kültür Merkezi: “Flamenko Akşamı”
Konferanslar
14 Ekim 2004 Prof.Dr.Yorgis Yatromanolakis (Atina Üniv.): Bugünkü Yunan Edebiyatı
19 Ekim 2004 Prof.Dr.François Pouillon (EHESS, Paris):        Lamartine ve Çöldeki  Göçebe Araplar
22 Ekim 2004  Prof.Dott. Mariateresa Hamard (Goldoni İtalyan Kültür Mrk.Md.) 700 Yıl Petrarca
Film gösterimleri
15, 18, 19, 20 Ekim 2004: Tıp, Ziraat ve  Fen Fakültelerinde:
Pedro Almodovar: Annem hakkında herşey ve Konuş onunla
13 ve 20 Ekim 2004: Diş Hekimliği ve Mühendislik Fakültelerinde:
Verdi ile Toskana
14 ve 18 Ekim 2004: Fen ve Ziraat Fakültelerinde:
Werner Herzog: Aguirre

II. Avrupa Kültür Günleri  E.Ü. Kampüsünde 24.4.2002 - 3.5.2002 tarihleri arasında İzmir Alman, Fransız ve İtalyan Kültür merkezlerinin katkılarıyla yapılmıştır.
24 Nisan 2002 Günter Grass Nobel Belgeseli, Günter Grass Sergi Açılışı
25 Nisan 2002 Günter Grass Belgeseli
26 Nisan 2002 Die Rättin (Yön.Martin Buchhorn)
29 Nisan 2002 Le notti di Cabiria (Yön.F.Fellini)
30 Nisan 2002 Viyolonsel Akşamı (Goethe Enstitüsü Salonu)
1 Mayıs 2002 Ratataplan (Yön.Maurizio Nicchetti)
2 Mayıs 2002 Fransa’dan Anne Raufaste’ın hazırladığı Prizren’de Osmanlı Mirası Sergisi

I. Avrupa Kültür Günleri 24-26 Nisan 2000 E.Ü. Kampüsü
Prof.Dr.François Moureau /Paris 4 - Sorbonne: Seyahatnamelerde Doğu İmajı
Prof.Dr.Giovanni Salmeri/ Pisa Üniversitesi : Storari'nin Izmir rehberi
Dr.Sigrid Grössing/Salzburg : Karl V, Avrupa ve Osmanlılar

  • İzmir Uluslararası Şiir Festivali

İzmir  Konak Belediyesi tarafından düzenlenen 2. İzmir Uluslararası Şiir Buluşmasına ADIKAM Müdürü Prof. Dr. Gertrude Durusoy, hem organizasyon komitesine dört ay boyu gönüllü olarak katılmış hem de Almanca, İspanyolca, Fransızca ve Felemenkçe’den şiir çevirisinde de katkıda bulunmuştur.

  • Konferans ve Söyleşiler

2006  yılı Mart ayında ADIKAM Müdürü Prof. Dr. Gertrude Durusoy,  İzmir Amerikan Kolejinde iki kez 200er öğrencilerle Dil Çeşitliği ve Gereksinimi konulu bir söyleşi yapmıştır.

Uluslararası toplantı: Viyana
ADİKAM Müdürü Prof. Dr. Gertrude Durusoy 9-11 Aralık 2005’te Viyana’da  yapılan Uluslararası INNOVATIONS AND REPRODUCTIONS IN CULTURES AND  SOCIETIES (IRICS) kongresinde organize ettiği “The Way Cultures Get In Touch”  üç dilde yapılan ve 11 ülkeden katılanların sunduğu 20 bildirili seksiyonunu üç gün boyu yönetmiştir.

ADİKAM Anadolu'da: Ekim 2005’te önce TRABZON Sanayi ve Ticaret Odası sonra DİYARBAKIR Sanayi ve Ticaret Odası tarafından çağırılan Müdür Prof. Dr. Gertrude Durusoy,  birer yarım gün AVRUPA BİRLİĞİNDE KÜLTÜR POLİTİKASI konusunda hem konferans hem de seminer vermiştir.

Radyoda Söyleşiler: İzmir Radyosu’nun talebi üzerine ADİKAM müdürü Prof. Dr. Gertrude Durusoy Yabancı Dil mi Yabancı Dille Eğitim konusunda  Nisan 2005 iki kez 20şer dakikalık söyleşi yapmıştır.

Tire'de Uluslararası Sempozyum: ADIKAM, kültür alanında Türkiye ile Batı Avrupalı ülkelerle bir kesişme noktası olan Lamartine figürünü seçip üç Fransızca akademik internet sitesine ilan vererek 2004 yılı  Haziran ayında TİRE ilçesinde  ULUSLARARASI LAMARTINE SEMPOZYUMUnu  onbir ülkeden gelen Lamartine uzmanlarının katkılarıyla düzenlemiştir. Kolokyumun yer seçiminin nedeni, Padişah Abdül Mecit'in Lamartine'e 1850 yılında o bölgede büyük araziler bağışlamasına dayanır zira Lamartine Torbalı'dan Tire'ye kadar mevcut köy ve arazileri Nouveau voyage en Orient adlı eserinde dile getirmiştir.

Mart 2003 ADİKAM Müdürü Prof. Dr. Gertrude Durusoy A.Ü.TÖMER İzmir Şubesinde “Dil Çesitliliği ve Gereksinim Olarak Avrupa Dilleri” konusunda bir söyleşi yapılmıştır.

16 Mayıs 2003 günü Konak Belediyesi Sanat Merkezinde ADİKAM Müdürü Prof. Dr. Gertrude Durusoy “Soyfer Örneğinde Savaş ve İnsanlar” konulu bir konferans vermiştir.

İtalya’nın Pralormo Şatosunda yapılan Uluslararası “Messer Tulipano alla Corte dei Sultani” toplantısında ADİKAM Müdürü Prof.Dr.Gertrude Durusoy  “La dimensione culturale del Tulipano nella letteratura” konulu konferans vermiştir.

İstanbul Kitap Fuarı çerçevesinde 2 kasım 2002 günü ADİKAM Müdürü tarafından  “Tomizza ve Soyfer: yaşama dair” konulu söyleşi yapılmıştır.

ADİKAM  Uluslararası Platformda

         6-9 Aralık 2002 tarihlerinde Viyana’da düzenlenen Uluslararası bir kongrede aynı zamanda Uluslararası Edebi Süreçler Araştırma Merkez Müdür Yardımcısı olan ADİKAM Müdürü, kongre boyunca  bir seksyon sorumlusu olup “Übersetzungsprozesse als Kulturakte” konulu bildiri vermiştir.
Konferans Düzenlemesi

ADİKAM, Izmir Fransız Kültür Merkezi ve DEÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu işbirliği ile 19 Kasım 2002 günü Paul Claudel uzmanı olan Bn.Thèrèse Mourlevat’ı konferans vermek üzere davet etmiştir.

İzmir Kitap Fuarında Söyleşi

ADİKAM Müdürünün İtalyanca’dan Türkçe’ye kazandırdığı Fulvio Tomizza’nın “Yaşamın En Güzeli” adlı eseri nedeniyle İtalyan Konsolosluğunun maddi katkısı, ve Centro Goldoni, E.Ü.ADİKAM ve İLYA Yayınlarının ortaklaşa organizasyonu ile Trieste Üniversitesinden Prof.Dr. Elvio Guagnini davet edilmiş ve Fulvio Tomizza e la sua opera konusunda İzmir kamuoyu için 2002 Kitap Fuarında bir söyleşi gerçekleştirmiştir.

İzmir’de Konferanslar ve Paneller
Avrupa Konseyi ile Avrupa Komisyonu tarafından 2001 yılı, Avrupa Diller Yılı ilan edildiğnden, ADİKAM Müdürü Prof.Dr.G.Durusoy tarafından çeşitli konferanslar verilmiştir:

·        22.1.2001 İzmir Fransız Kültür Merkezinde „Çeviri“ paneli yönetme ve konuşma

·        17.3.2001 Karşıyaka Ziya Gökalp Kültür Merkezinde: Avrupa Ülkelerinde Dil Eğitimi

·        26.3.2001 Tevfik Fikret Lisesinde: Fransa’da Türk Edebiyatının Durumu

·        28.3.2001 İZÜNİDER panelinde: Dünyada ve Avrupa’da Yabancı Dille Eğitim

·        11 Nisan 2001 İzmir TÖMER Şubesinde: Avrupa’nın Dil Politikası (Anadil Dergisinde yayınlanmıştır).

ADİKAM 2000-2001 akademik yılında dil kurslarıyla hizmete devam etmiştir..

KONFERANS/ WORKSHOP

Macerata Üniversitesi profesörlerinden Alfredo LUZİ  Edebiyattan Sinemaya Uyarlamalar konusundaki konuşmasını
Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda 24 Ekim 2001 günü Saat 9.30'da yapmıştır. Kendisi ayrıca İletişim Fakültesi öğrencileriyle Tabucchi’nin Pereira Diyor ki adlı romanını ile film uyarlamasını  Workshop biçiminde karşılaştırmıştır. Bu etkinlik, Edebiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi ve Carlo Goldoni İtalyan Kültür Merkezinin katkılarıyla   gerçekleştirilmiştir.

ADİKAM, 13 Nisan 2001 günü İzmir Alman Kültür Merkezi ‘nin işbirliği ile bir konferans düzenlenmiştir. Fransa’ nın Valenciennes Üniversitesinden Dr. Ursula Moureau “Werther’in ışığında ve gölgesinde Lotte ve J.Ch.Kestner’in Çocukları” konusunu Almanca olarak sunmuştur.

“FRANSIZ SEYAHATNAMELERİ VE TARİHİN AYNASINDA İZMİR”

SORBONNE PARIS 4  ve EGE ÜNİVERSİTELERİNİN İzmir Fransız Kültür Merkezi’nin desteğiyle ortaklaşa düzenledikleri KOLOKYUM,  7-12 Nisan 2001 arasında Izmir Ticaret Odası binasında yapılmıştır.

7 – 12 Nisan 2001 tarihleri arasında E.Ü. ADİKAM ile Sorbonne Üniversitesi Seyahatnameler Araştırma Merkezi (CRLV) , İzmir Fransız Kültür Merkezi ve E.Ü. Rektörlüğünün temel katkılarıyla Fransız Seyahatnameleri ve Tarihin Aynasında İzmir konulu bir Kolokyum İzmir Ticaret Odasının binasında simültane çevirisiyle düzenledi. Bilim adamları Fransa, Belçika, İsviçre, Yunanistan ve Türkiye’den katılmışlardı.

Sorbonne Paris 4 ‘daki www.crlv.org  websayfasında bu toplantının bildirileri Fransızca olarak dinlenebilir.

 İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ise 16ncı yüzyıldan bu yana İzmir’i inceleyen tüm bildirilerin Türkçesi kitaplaştırılmıştır..

Uluslararası Çalışma Toplantısı